93. Oscar Adayları Açıklandı, İşte 2021 Oscar Adayları Tam Liste

Sefer Turgut 15 Mart 2021

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’dan bu yana verilen ve bu yıl 93. kez sahiplerini bulacak olan Akademi Ödülleri’nin adayları açıklandı.

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Oscar ödüllerine kimlerin ve hangi filmlerin aday olacağı bugün belli oldu. Oyuncu Priyanka Chopra ve müzisyen eşi Nick Jonas adayları internetten de canlı yayınlanan bir programla duyurdu.

Akademi’nin dağıttığı ödüller bu yıl pandemi nedeniyle nisan ayına ertelenmişti. Pandemi nedeniyle bu yıl ödül törenleri genelde sinema dünyasının önemli isimlerinin, yönetmenlerin ve oyuncuların evlerden bağlandığı programlar aracılığıyla gerçekleştirildi.

Geçen yıla “Parazit” damga vurmuştu

Parazit

Oscar ödülleri olarak bilinen Akademi Ödülleri’nin 92’ncisi geçen yıl ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenmişti.

Oscar Ödülleri’nin 92 yıllık tarihinde ilk defa İngilizce dışındaki bir dilde çekilen bir film en iyi film ödülünü kazanmıştı: Bong Joon Ho’nun yönettiği, Güney Kore yapımı Parazit filmi en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi uluslararası film kategorilerinde Oscar ödülünü kazandı.

Gecenin en büyük sürprizi, en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi uluslararası film ödülünü Bong Joon Ho’nun yönettiği Güney Kore yapımı Parazit filminin alması olmuştu.

Böylece Oscar tarihinde ilk defa İngilizce olmayan bir film en iyi film Oscar’ını kazandı. İşte 2021 Oscar adayları tam listesi:

En İyi Film

Nomadland
Nomadland

The Father

Judas and the Black Messiah

Mank

Minari

Nomadland

Promising Young Woman

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Olivia Colman - The Father
Olivia Colman – The Father

Youn Yuh-jung – Minari

Amanda Seyfried – Mank

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

Glenn Close – Hillbilly Elegy

Olivia Colman – The Father

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Leslie Odom Jr. - One Night in Miami
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah

Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7

Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

Paul Raci – Sound of Metal

Advertisements
Advertisements

En İyi Müzik

Mank
Mank

Da 5 Blood

Mank

Minari

News of the World

Soul

En İyi Uyarlama Senaryo

Ramin Bahrani - The White Tiger
Ramin Bahrani – The White Tiger

Chloé Zhao – Nomadland

Kemp Powers – One Night in Miami

Florian Zeller ve Christopher Hampton – The Father

Sacha Baron Cohen ve yazar ekibi – Borat Subsequent Moviefilm

Ramin Bahrani – The White Tiger

En İyi Orijinal Senaryo

Judas and the Black Messiah
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

Minari

Promising Young Woman

Sound of Metal

The Trial of Chicago 7

En İyi Kısa Film

Two Distant Strangers
Two Distant Strangers

Feeling Through

The Letter Room

The Present

Two Distant Strangers

White Eye

En İyi Belgesel

The Mole Agent
The Mole Agent

Collective

Time

Crip Camp

The Mole Agent

My Octopus Teacher

En İyi Film Uluslararası

Quo Vadis, Aida? (Bosna Hersek)
Quo Vadis, Aida? (Bosna Hersek)

Another Round (Danimarka)

Better Days (Hong Kong)

Quo Vadis, Aida? (Bosna Hersek)

Collective (Romanya)

The Man Who Sold His Skin (Tunus)

En İyi Prodüksiyon

Tenet
Tenet

The Father

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

News of the World

Tenet

En İyi Kurgu

Promising Young Woman
Promising Young Woman

The Father

Nomadland

Promising Young Woman

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

Advertisements
Advertisements

En İyi Sinematografi

News of the World
News of the World

Judas and the Black Messiah

Mank

News of the World

Nomadland

Trial of the Chicago 7

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı

Emma
Emma

Ma Rainey’s Black Bottom

Hillbilly Elegy

Emma

Mank

Pinocchio

En İyi Animasyon Film

Soul
Soul

Soul

Wolfwalkers

Over the Moon

A Shaund of the Sheep Movie

Onward

En İyi Erkek Oyuncu

Steven Yeun - Minari
Steven Yeun – Minari

Riz Ahmed – Sound of Metal

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

Anthony Hopkins – The Father

Gary Oldman – Mank

Steven Yeun – Minari

En İyi Kadın Oyuncu

Viola Davis - Ma Rainey’s Black Bottom
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

Carey Mulligan – Promising Young Woman

Andra Day – The United States vs. Billie Holiday

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom

Frances McDormand – Nomadland

Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

En İyi Yönetmen

Thomas Vinterberg - Another Round
Thomas Vinterberg – Another Round

Thomas Vinterberg – Another Round

David Fincher – Mank

Lee Isaac Chung – Minari

Chloé Zhao – Nomadland

Emerald Fennell- Promising Young Woman

En İyi Görüntü Yönetmeni

The Trial of Chicago 7 - Phedon Papamichael
The Trial of Chicago 7 – Phedon Papamichael

Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt

Mank – Erik Messerschmidt

News of the World – Dariusz Wolski

Nomadland – Joshua james Richards

The Trial of Chicago 7 – Phedon Papamichael

En İyi Orijinal Şarkı

Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Fight For You – Judas and the Black Messiah

Hear My Voice – The Trial of Chicago 7

Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Io Si (Seen)” – “The Life Ahead

Speak Now – “One Night In Miami

En İyi Ses

Sound of Metal
Sound of Metal

Greyhound

Mank

News of the World

Soul

Sound of Metal

En İyi Kostüm Tasarımı

Mulan
Mulan

Emma

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

Mulan

Pinocchio

En İyi Görsel Efekt

Love and Monsters
Love and Monsters

Love and Monsters

The Midnight Sky

Mulan

The One and Only Ivan

Tenet

En İyi Yapım Tasarımı

The Father
The Father

The Father

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

News of the World

Tenet

Advertisements
Advertisements

İlginizi çekebilecek diğer içerikler